Sören Bondeson har skrivit en handbok som heter Konsten att döda – så skriver du en kriminalroman. Boken är tydligt indelad i kapitel som handlar om perspektiv, scener, dialog och så vidare. Den är konkret och innehåller dessutom gott om exempel ur böcker av tre kända deckarförfattare: Jens Lapidus, Åsa Larsson och Tove Klackenberg, alla tre tidigare elever till Sören. Jag kan verkligen rekommendera den här boken till dig som skriver eller vill skriva deckare. Men faktiskt också till alla andra som skriver skönlitteratur, i alla fall om du inte har något emot deckare.
När jag gick en skrivarkurs på Skrivarakademin i Stockholm för ett antal år sedan hade jag Sören som lärare. Han lärde mig massor. Sören kommunicerar och ger textkritik på ett tydligt och rakt rätt utan några barmhärtiga krusiduller. Dessutom har han bestämda åsikter och hög integritet. Han är en skrivlärare som det nog är lätt att tycka illa om. Och lätt att gilla. Jag gillade. Kursen som jag gick hette något i stil med ”Att skriva romaner och noveller”, men i dag är hans specialitet främst deckarkurser.
Sören Bondeson skriver även deckare själv förstås. Jag minns att jag läste åtminstone en av dem i samband med att jag gör kurs för honom, och att jag gillade den. Dessutom står han för den lite oväntade kombinationen deckare plus poesi och gör det så bra att han är nominerad till augustpriset i år för sin senaste diktsamling En m3 jord. Jag som läser alldeles för lite poesi (läs: ingen alls) ska definitivt se till att lägga vantarna på den vid tillfälle.
Vilka andra författare vet du som blandar genrer på ett kanske oväntat sätt?
Honom skulle jag vilja ha som lärare! Kritik är alltid jobbigt att få, men det är trots allt det man lär sig på…. Jag VET att ordspråket ”bryt ihop och kom igen” stämmer. :)
Japp, jag kan verkligen rekommendera Sören!